Parafia Grodzisko Dolne
Baner Parafia Grodzisko Dolne

WSPOMNIENIE O ŚP. KS. PRAŁACIE STANISŁAWIE LEJI

Dnia: sierpień 6, 2024

Ksiądz Stanisław Leja, syn Józefa i Weroniki, urodził się 29 października 1947 roku w Grodzisku Dolnym. Był najstarszym z trojga rodzeństwa.

Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Grodzisku Dolnym uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w Leżajsku. Po zadaniu matury, idąc za głosem powołania, podjął decyzję o wstąpieniu do Seminarium Duchownego w Przemyślu. Ówcześni klerycy odbywali obowiązkową służbę wojskową, która w zamyśle władz komunistycznych miała ich odwieść od drogi duchowej. W latach 1966-68 odbywał zasadniczą służbę wojskową w jednostce kleryckiej razem z ks. Jerzym Popiełuszką – błogosławionym, oraz Edwardem Białogłowskim – biskupem seniorem diecezji rzeszowskiej. To doświadczenie, oraz prowokacyjne działania Służby Bezpieczeństwa, umocniły go w powołaniu i po powrocie z wojska kontynuował studia teologiczne.

Święcenia kapłańskie przyjął 17 czerwca 1972r. z rąk ks. bpa Bolesława Taborskiego w Sanktuarium Maryjnym w Leżajsku. Otrzymał pierwszą placówkę wikariuszowską w Łące k. Rzeszowa, a następnie kolejno w parafiach: Trzciana, Czarna k. Ustrzyk Dolnych, Lesko i Radymno.

W 1981 roku objął probostwo w Lutowiskach, posługując w rozległej parafii bieszczadzkiej. Tam dał się poznać, jako gorliwy duszpasterz oraz budowniczy nowych kościołów między innymi w Ustrzykach Górnych. Za szczególne zasługi w tym względzie otrzymał, na wniosek abpa Ignacego Tokarczuka, w dniu 17 listopada 1991r papieski tytuł prałata – kapelana Jego Świętobliwości.

21 sierpnia 1993r. abp Józef Michalik mianował go proboszczem Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Doroty w Markowej. Parafianie szybko dostrzegli jego zaangażowanie w życie duchowe i społeczne. Dokonał tu wielu prac modernizacyjnych, konserwatorskich, dbał o wystrój kościoła oraz o cmentarz parafialny. Był także głównym inicjatorem i fundatorem biblioteki parafialnej. Brał czynny udział w życiu społecznym wsi, współpracując z samorządem gminy.

Markowianie zapamiętali księdza Stanisława, jako człowieka życzliwego, mającego dla wszystkich uśmiech, dobre słowo, wyciągniętą i pomocną dłoń. Uważano go za człowieka z „wyobraźnią miłosierdzia”.

Ksiądz Stanisław Leja zapisał się trwale w pamięci jako ten, który zafascynował się życiem i ofiarą z życia rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów. O tej rodzinie dowiedział się na początku duszpasterzowania w Markowej, gdzie historia ich męczeństwa żyła wśród mieszkańców, ale jako zwyczajna postawa jednych z wielu. Po głębszym poznaniu ich życia postanowił uczynić wszystko, aby o nich nie zapomniano.

W 2004 roku, także z Jego inicjatywy, odsłonięto pomnik poświęcony Rodzinie Ulmów. Dwa lata później nadano Szkole w Markowej imię Sług Bożych Rodziny Ulmów. W Markowej, podczas uroczystości nadawania imienia szkole, ogłoszono ustanowienie ogólnopolskiej nagrody dla „świadków historii” – osób upamiętniających historię Polski.

Ksiądz Stanisław Leja zmarł 10 kwietnia 2008r. po ciężkiej chorobie i pochowany został na cmentarzu w Grodzisku Dolnym.

Dzieło dla upamiętnienia Rodziny Ulmów się rozwijało. 17 marca 20016r. otwarto w Markowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów, które od tej pory jest miejscem pamięci i spotkań. 10 września 2023r. w Markowej odbyła się uroczystość beatyfikacji Rodziny Ulmów. Niedługo potem lotnisku w Jasionce nadano imię Błogosławionych a 7 lipca 2024r. ogłoszono Rodzinę Ulmów Patronami Województwa Podkarpackiego.

 

Również pamięć o księdzu Stanisławie nie zaginęła. Jeszcze za Jego życia, w marcu 2008r został „Markowianinem Roku” a w we wrześniu 2018r. Sejmik Województwa Podkarpackiego nadał mu pośmiertnie tytuł „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”.

W dniu 26 lipca 2024r., podczas odpustu św. Anny, abp Józef Michalik odsłonił i poświęcił tablicę pamiątkową w kościele parafialnym w Grodzisku Dolnym, upamiętniającą Księdza Prałata Stanisława Leję oraz dwie inne tablice kommemoratywne, dotyczące św. biskupa J.S.Pelczara oraz grodziskich Duszpasterzy.

 

Droga Jakubowa

Droga św. Jakuba, nazywana często także po hiszpańsku Camino (de Santiago) to szlak pielgrzymkowy do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. W katedrze tej, wg Tradycji, znajduje się ciało św. Jakuba Większego [...]
Czytaj więcej...

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Barbary w Grodzisku Dolnym opracowała dokumenty pod nazwą „Standardy ochrony małoletnich”. Rzeczone dokumenty znajdują się w kancelarii parafialnej i z dniem 15. sierpnia 2024 roku stają się normami [...]
Czytaj więcej...